34.0

#8
7.0

Válečníci dobyli Vajgar zpod koše

Souboj dvou chvostových celků, které v tomto týdnu provedly rošády ve svých sestavách, nebyl napínavý ani jednu čtvrtinu. V útoku zcela neefektivní domácí GBA v té první zvládla jen šest bodů a Válečníci vedeni guardem Nicholsem se vyšvihli do vedení 6-15. Ve druhém dějství se ráz hry příliš nezměnil a hosté zpod koše bez potíží navýšili vedení až na 10-25. V poločase byli vepředu 24-43 (domácí z pole 26 procent a 12 ztrát, Děčín 22 bodů zpod koše) a ani po změně stran se neohlíželi zpět. Zvítězili o dva parníky (66-94) a zapsali druhou výhru sezony. Naopak z pole 33procentní bankéři už padli poosmé v řadě.

Měli jen dva dvojciferné střelce Dorna (23) a Welsche (11). Nový americký pivot Quinn se uvedl devíti body. Hosté (bez Pomikálka) měli dvojciferů hned pět - Matěje Svobodu (20, trojky 8/4), Nicholse (18), Kroutila (16), nového amerického power forwarda Prahla (13+7 doskoků za 20 minut) a Šišku (11+10 asistencí). Děčín vládl zpod koše (28-52), v trojkách (6-8) v produkci laviček (8-35) a ve ztrátách (21-15). Domácím mnoho nepomohla ani převaha z druhých šancí (15-4).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Do Jinřichova Hradce jsme jeli s velkým respektem, protože Hradec byl v dosavadních odehraných zápasech nebezpečný až do koncovek, jeli jsme sem s velkým respektem. Jsme hrpzně rádi, že se nám dnes podařilo vyhrát. Velmi dobře se nám uvedli naši noví hráči, měli jsme 28 asistencí, což u nás není zvykem, a to mě na tomto vítězství těší nejvíc.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Jsme moc rádi za druhou výhru v sezóně. Jindřichův Hradec má velmi silný tým, hlavně co se individuálních herních dovedností týče. Do zápasu jsme chtěli jít hlavně s dobrou obranou, což se nám povedlo, udrželi jsme JH na 66 bodů. Myslím si, že jsme dnes odehráli super utkání.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Toto byl zdaleka nejvíce fyzický zápas, jaký jsme hráli. Děčín odvedl skvělou práci v používání jejich faulů a intenzity v obraně a my jsme neodpověděli tak, jak jsme chtěli. V zápase byly dobré momenty ze strany našich mladších hráčů. Musíme se dál zlepšovat.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Do zápasu jsme vstoupili hodně laxně. Špatně jsme doskakovali, Děčín měl extra střely prakticky každý útok a to byl kámen úrazu prvního poločasu. Ve třetí čtvrtině se nám díky dobré obraně povedlo vrátit zpátky na rozdíl 10 bodů. Bohužel jsme pak znovu polevili a utkání prohráváme.”

• pivot Dodd

Oba zatím nejslabší celky soutěže zahýbaly před vzájemným zápasem (hraným v Pelhřimově) svým kádrem. Bankéři propustili nevýrazného rozehrávače Keithe Smith (průměrně 24 minut a 3 body) a také forwarda Thomase Faustku, který měl spíše epizodní roli. Naopak Jihočechy posílil 25letý 206 vysoký americký pivot Diago Quinn, jenž v srpnu a září působil v Dominikánské republice. Větší roli měl v minulé sezoně v gruzínské druhé lize, kde zapisoval průměry 14 bodů a 10 doskoků. Další novou tváří soupisky GBA je pak Antonio Williams.

V týmu Děčína za poslední týden skončili podkošoví hráči Gregg a Skalička i rozehrávač Kotásek, za něž zatím přišli guard Ty Nichols a nově i pivot Brett Prahl, čerstvě sedmadvacetiletý Američan měříčí 206 centimetrů. Absolvent University of Wisconsin už má zkušenosti i z Evropy, když ve Starogardu Gdaňski v sezoně 2019/20 zapisoval v polské lize průměry 12,4 bodu a 6 doskoků. V minulé sezoně pak za Radom doručoval 6,7 bodu a 4,5 doskoku. Podaří-li se vyřídit všechny formality, měl by už do sobotního zápasu zasáhnout.

Při tolika změnách by v souboji dvou chvostových celků mohlo rozhodovat domácí prostředí, samozřejmě i momentální forma a také to, kdo pozvedne zatím chabý útok a nevýraznou obranu, jež se víc týká domácích.

Absence GBA: pivot Bzonek (koleno)

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”V Pelhřimově nás bude čekat bouřlivé prostředí. Osu Hradce tvoří Američan Torin Dorn, který vyniká obrovskou rychlostí a střeleckým průměrem dvacet pět bodů na zápas, čeští zkusení hráči Stegbauer s Linhartem a mladíci Welsch, Borovka a Novotný. Zapracováváme nového hráče Ty Nicholse, který dělá pokroky v souhře s týmem. Pojedeme se do Pelhřimova poprat o co nejlepší výsledek.”

Damonte Dodd (pivot BK ARMEX Děčín): ”V tomto týdnu udělali Jihočeši nějaké změny na soupisce. My musíme držet spolu, hrát tvrdě, makat a hodně si půjčovat míč. Klíčová bude naše obrana, zastavování jejich transition útoku a nedat jim druhé šance na skórování."

Gilebrt Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Děčín je kvalitní a dobře trénovaný tým. Hrají velmi agresivní pick and roll obranu a dokáží být také nebezpeční z rychlého protiútoku. Ondřej Šiška je velmi dobrý hráč, který agresivně vede útok a zároveň tak vytváří pozice pro své spoluhráče. Matěj Svoboda je velmi dobrý střelec, který si pro sebe dokáže vytvářet různé příležitosti, ze kterých poté boduje.”